Chata
(1882 Lwów - 1965 Toruń) |
akwarela, papier |
23 x 33,5 cm w świetle passe-partout |
sygnowana po prawej stronie u dołu: Kwietuiew | VIII 1942 | Tymon |
Tymon Niesiołowski nauki akademickie pobierał w latach 1900 - 1905 w krakowskiej ASP u J. Mehoffera, S. Wyspiańskiego i T. Axentowicza. Odbył podróże do Monachium, Wiednia, Paryża, a także do Włoch. W 1905 roku na stałe zamieszkał w Zakopanem. Współpracował w zakresie wzornictwa z pracownią ,,Kilim”. W jego twórczości widoczne były wpływy malarstwa Paula Gauguina, Paula Cezanne`a, Augusta Renoir`a oraz Amadeo Modigliani`ego a także nawiązania do secesji. Od 1928 roku był profesorem na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, a w latach 1945 - 1960 na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był członkiem wielu grup artystycznych. Tematyką jego obrazów niejednokrotnie były akty, przedstawienia kobiet, kwiaty oraz pejzaże (w tym widoki miejskie). Trudnił się także rzeźbą, grafiką. Był też pisarzem. Pisał dramaty, opowiadania i powieści.
Cena uzyskana Hammer price |
XXIV Aukcja | 2013-04-11 19:00:00 | 98 | 1500.00 PLN (483,87USD, 367,65EUR) | 1500.00 PLN (483,87USD, 367,65EUR) |