Nokturn
(1829 Lublin - 1892 Warszawa) |
olej, deska |
38 x 69 cm |
sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: Adam Malinowski | Vien 1872 Helgoland na odwrocie napis po prawej stronie u dołu: M 27 | Adam Malikowski 1872 Helgoland na odwrocie po lewej stronie u góry : 5531. 497 |
Adam Wiktor Malinowski uczył się początkowo rysunku u I. Urbańskiego w Lublinie. Od 1851 zatrudnił się w Warszawie jako dekorator teatralny. W 1864 roku zaczął pracę w Wiedniu w dekoratorni teatrów cesarskich. Z czasem usamodzielnił się w swojej artystycznej pracy. W 1873 objął stanowisko naczelnego dekoratora Warszawskich Teatrów Rządowych w Warszawie. Malował dekoracje, kurtyny teatralne, kulisy. Poza tą działalnością tworzył pejzaże. Swoje obrazy wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w latach 1863 – 1892. Najczęściej jego krajobrazy to drobiazgowe studia wiejskiego lub leśnego pejzażu ukazywane o różnicy porach roku i dnia. Duża część jego spuścizny malarskiej przechowywana jest obecnie w zbiorach muzealnych, między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Muzeum w Lublinie, oraz w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXIV Aukcja | 2013-04-11 19:00:00 | 79 | 15000.00 PLN (4838,71USD, 3676,47EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |