Chłopska para
(1866 Igołomia koło Miechowa - 1940 Kraków) |
olej, tektura |
34,5 x 49 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: W. Wodzinowski na odwrocie stempel: SALON ARTYSTÓW MALARZY POLSKICH ǀ Licz 166 ǀ Autor Wincenty Wodzinowski ǀ Cena zł. 180 (sto osiemdziesiąt) na odwrocie stempel: Gwarancja autentyczności ǀ Salonu Artystów Malarzy Polskich |
Wincenty Wodzinowski edukację artystyczną rozpoczął od warszawskiej Klasy Rysunkowej. Następnie studiował u J. Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Naukę kontynuował w akademii monachijskiej u A. Wegnera. Tu otrzymał za jedną z prac srebrny medal. W 1892 roku osiadł w Swoszowicach pod Krakowem. Malował portrety, obrazy religijne i alegoryczne, ale najbardziej interesowała go tematyka etnograficzna, zaczerpnięta z podkrakowskiej wsi. Z tymi motywami zaprezentował się w roku 1888 na wystawie malarzy, tak zwanych chłopomanów, w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. I tym przedstawieniom pozostał wierny na długie lata. Również w okresie międzywojennym powstało w jego pracowni dużo scen z udziałem barwnych typów chłopskich. Malarz z upodobaniem ukazywał wiejskie obyczaje i zabawy, czynił to z domieszką sympatii i humor, udane sceny - powtarzał. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXIV Aukcja | 2013-04-11 19:00:00 | 31 | 4000.00 PLN (1290,32USD, 980,39EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |