Józef CZAPSKI,Postać, tusz, akwarela, papier, 39,5 x 21 cm

Postać

(1896 Praga - - 1993 Maisons-Laffitte)

tusz, akwarela, papier
39,5 x 21 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: J,C, ǀ Powr ǀ Sylvie

Józef Czapski był malarzem oraz pisarzem. Uczestnik wojny polsko – bolszewickiej 1919 – 1921 (odznaczony orderem Virtuti Militari). Studia rozpoczął w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, kontynuując je następnie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był uczniem między innymi W. Weissa i J. Pankiewicza. Był współtwórcą Komitetu Paryskiego skupiającego kapistów, uczniów J. Pankiewicza. Należeli do niego między innymi J. Cybis, J. Jarema, A. Nacht-Samborski, T.P. Potworowski, H. Rudzka-Cybisowa, Z. Waliszewski. W 1924 roku wyjechał do Paryża, aby w 1931 roku powrócić do Warszawy. Uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku, w czasie której został internowany przez wojska radzieckie. Został zwolniony, by wstąpić do armii Andersa, z która przebył szlak bojowy od Bliskiego Wschodu do Włoch. Po wojnie zamieszkał na stałe w Maison Laffitte pod Paryżem. We Francji współuczestniczył w wydawaniu miesięcznika „Kultura”. W latach 30 - tych był zdecydowanym przedstawicielem kapizmu. Wtedy to tworzył postimpresjonistyczne pejzaże i martwe natury. Na przełomie lat 60 - tych i 70 – tych zmienił styl malowania, nawiązując w swych pracach do twórczości G. Roualta oraz C. Soutine`a. Niejednokrotnie przedstawiał w swoich dziełach pospolitą codzienność oraz emocje człowieka zamkniętego w gigantycznym świecie współczesnych metropolii, jego samotność oraz zagubienie. Artysta wielokrotnie zmieniał styl oraz sposób malowania. Pod koniec życia malował spokojne, świetliste pejzaże. Autor wielu książek.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXIII Aukcja2011-12-03 17:00:00139
1800.00 PLN
(545,45USD, 400,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)