Chrystus
(1910 Zgierz - 1992 Łódź) |
olej, płyta |
58 x 41,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Rząb |
Władysław Rząb nie otrzymał akademickiego wykształcenia artystycznego. Stał się jednak jednym z czołowych przedstawicieli tak zwanego malarstwa naiwnego, wypracowując swój własny styl malarski w dużej mierze inspirowany trudnym dzieciństwem oraz trudnymi początkami dorosłego życia. Pracował w wielu różnych zawodach, w tym często imał się pracy fizycznej, dorabiając przy tym nocami jako muzyk na weselach i zabawach. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczął od kopiowania innych obrazów, następnie w czasie drugiej wojny światowej, przebywając przymusowo w Niemczech, malował portrety. Po wojnie otrzymał stypendium, co umożliwiło mu kontakt z pracowniami łódzkich malarzy. Od tej pory zajął się sztuką (malarstwem oraz rzeźbą). Twórczość swą oparł na deformacji postaci oraz nawiązywał do ekspresjonizmu. Wystawiał w kraju i zagranicą. Malarstwo oraz rzeźba Rząba znajduje się między innymi w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w kolekcjach prywatnych. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXIII Aukcja | 2011-12-03 17:00:00 | 134 | 4500.00 PLN (1363,64USD, 1000,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |