Odpoczynek, 1890
(1865 Iskrzynia koło Krosna - 1944 Warszawa) |
olej, płótno |
69.5 x 92,5 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: Augustynowicz ǀ Lwów 1890. na odwrocie, na krośnie nalepka (druk, atrament) o treści: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości | Koło w Piotrogrodzie | Depozyt Kategoria mal. Alex. Augustynowicz | „Rekonwalescentka“ | 1890 r. | Inwentarz 33/I Gatunek obr. ol. | Obiekt No 176 |
Aleksander Augustynowicz studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, między innymi u Matejki, a następnie w Monachium. W 1890 osiadł we Lwowie, następnie przeniósł się do Zakopanego, a od 1921 roku zamieszkał w Poznaniu. Był członkiem warszawskiego Klubu Akwarelistów Polskich, a także członkiem rzeczywistym Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W 1925 uzyskał najwyższe honorowe odznaczenie na wystawie Portret polski. Augustynowicz malował głównie akwarelą sceny rodzajowe, pejzaże, kwiaty. Jego obrazy znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Krakowie, w Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w Muzeum Teatralnym w Warszawie, w Muzeum w Łańcucie oraz w muzeach Opola, Rzeszowa i Gorlic. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXIII Aukcja | 2011-12-03 17:00:00 | 116 | 35000.00 PLN (10606,06USD, 7777,78EUR) | 2000.00 PLN (606,06USD, 444,44EUR) |