Pejzaż wiejski
(1914 Wieruszów - 2004 Warszawa) |
olej, płótno |
48 x 61 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: St. Żółtowski |
Stanisław Żółtowski studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana Kowarskiego. W 1947 obronił dyplom pod kierunkiem Jana Cybisa. Od 1950 roku był wykładowcą Akademii. W 1979 uzyskał tytuł profesora malarstwa i rysunku, a następnie został kierownikiem Katedry Malarstwa i Rysunku na Wydziale Grafiki. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków (od 1945 roku). Był członkiem Titulaire Correspondant (od 1967 roku) oraz Conseiller of Cultural International Arts Gild w Monte Carlo (od 1968 roku). Uprawiał malarstwo, jak i grafikę. W jego twórczości, bez względu na fazę, dominuje koloryzm. Wczesne malarstwo z lat powojennych, nacechowane jest wpływami postimpresjonizmu, zaś prace późniejsze prezentują bardziej ekspresjonistyczne i abstrakcyjne poszukiwania artysty. Malował obrazy o tematyce batalistycznej, a także kompozycje alegoryczne, akty, martwe natury i pejzaże. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXIII Aukcja | 2011-12-03 17:00:00 | 48 | 4000.00 PLN (1212,12USD, 888,89EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |