San pod Krasiczynem
(1870 Lwów - 1950 Zakopane) |
olej, płótno |
40,5 x 50 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Z. Rozwadowski | 1905 na odwrocie, na krosnach napis długopisem: San pod Krasiczynem |
Zygmunt Rozwadowski studiował u J. Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1883–1890, a następnie w Monachium u A. Ažbego do 1893 roku. Pracował jako wykładowca w Szkole Przemysłowej we Lwowie oraz współpracował przy tworzeniu dekoracji teatralnych. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach. Pod koniec życia przeniósł się do Zakopanego. Malował akwarelami oraz farbami olejnymi. Ulubionymi jego tematami były sceny rodzajowe z udziałem koni, a także batalistyka. Podejmował się również malowania portretów i pejzaży. Brał udział w tworzeniu panoram Racławickiej, Bitwy pod piramidami, Golgoty oraz Panoramy Siedmiogrodzkiej. Swoje obrazy o tematyce legionowej wystawiał na wystawach „Legiony Polskie” w Muzeum Narodowym w Krakowie w 1916, w Lublinie w 1917, a następnie ponownie w Krakowie i we Lwowie w latach 1924–1934. Brał udział w wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie w latach 1924–1937, w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w latach 1919–1938. W 1950 roku zorganizowano w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych pośmiertną wystawę jego dzieł. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXIII Aukcja | 2011-12-03 17:00:00 | 32 | 8000.00 PLN (2424,24USD, 1777,78EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |