Widok na kościół z kwitnącym sadem
(1883 Warszawa - 1962 Warszawa) |
olej, tektura |
33 x 37 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: Michalina Krzyżanowska |
Michalina Krzyżanowska z Piotruszewskich początkowo uczyła się malarstwa u M. Kotarbińskiego a od 1904 roku w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u K. Krzyżanowskiego, swojego późniejszego męża. Naukę uzupełniała w Paryżu, między innymi u M. Denisa. Dużo podróżowała, uczestniczyła w plenerach malarskich swego męża, zwiedzała Włochy, Anglię. I wojną światową spędziła na Wołyniu i w Kijowie. Dopiero po śmierci męża w 1922 roku zaczęła wystawiać swoje malarstwo. Była członkiem Zachęty. Wystawiała w kraju i za granicą. W latach 1950 – 1956 była więźniem politycznym, a jej prace i jej męża zdeponowano wówczas w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jej twórczość wykazywała wyraźne wpływy malarstwa Konrada Krzyżanowskiego. Charakteryzowała się dramatycznym napięciem i swobodą w stosowanych technikach malarskich. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXIII Aukcja | 2011-12-03 17:00:00 | 36 | 2500.00 PLN (757,58USD, 555,56EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |