Widok na Kanonie w Warszawie, 1958-1962
(1911 Warszawa - 1979 Warszawa) |
olej, płótno |
61 x 80 cm |
sygnowany poi prawej stronie u dołu: Wł. Chmieliński |
Władysław Chmieliński* studiował w latach 1926 – 1931 w Warszawie, w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa (dawna warszawska Klasa Rysunkowa). Poza nielicznymi podróżami, jakie odbył w latach 1967 – 1969, całe życie mieszkał i tworzył w Warszawie. Zajmował się malarstwem sztalugowym, malował akwarelą i olejem. W latach 1935 – 1938 stworzył cykl akwarel ilustrujących najciekawsze obiekty polskiej architektury. Po wojnie chętniej tworzył w oleju. W latach 1958 – 1962 malował miejskie pejzaże, potem do 1969 roku jego ulubionym motywem stał się koń na tle krajobrazu. Malarz stworzył cały cykl akwarel ukazujących zabytkowe wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie i Pałacu w Wilanowie. W obecnych zbiorach muzealnych Wilanowa znajduje się pięć obrazów Władysława Chmielińskiego ukazujących wnętrza pałacu. *Malarz w latach 1936 - 1939 używał pseudonimu Władysław Stachowicz. |
Cena uzyskana Hammer price |
XII Aukcja | 1999-04-19 00:00:00 | 33 | 9000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |