Pejzaż z chatami, 1916(?)
(1869 Lwów - 1954 Wieliczka) |
olej, płótno |
100 x 77 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: Bratkowski 1916(?) |
Roman Bratkowski malarstwa uczył się w latach 1888-1890 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u F. Szynalewskiego, I. Jabłońskiego i W. Łuszczkiewicza. Następnie studia kontynuował w Wiedniu w latach 1891-1892 u C. Griepenkerkla i A. Eisenmengera oraz w Monachium w latach 1894-1896 i później w prywatnej szkole malarskiej A. Ažbégo. Wystawiał od 1891 roku, między innymi w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i we Lwowie. W okresie międzywojennym zamieszkał we Włoszech. Niemal wyłącznie malował pejzaże. Wyróżniały się one znakomitą kompozycją. Malarz łączył w nich wnikliwą obserwację natury z syntetycznym mistrzowskim ujęciem tematu. Jego prace znajdują się między innymi w Muzeach Narodowych Krakowa i Warszawy.
Cena uzyskana Hammer price |
XII Aukcja | 1999-04-19 00:00:00 | 30 | 12000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 16000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |