Bukiet kwiatów w wazonie
(1888 Łódź - 1981 Kraków) |
olej, tektura |
62 x 46,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: aneri |
Irena Weiss, z domu Silberberg, zaczęła naukę malarstwa i rzeźby w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Krzyżanowskiego i Dunikowskiego. Na przełomie 1905 i 1906 roku studiowała w Monachium. Potem uczyła się prywatnie u Wojciecha Weissa w Krakowie. W 1908 roku poślubiła go i od tej pory często przebywała w domu teściów w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie zaczęła coraz częściej podejmować malarstwo plenerowe. Dużo podróżowała, a na czas I wojny światowej wyjechała do Wiednia i tam podjęła naukę w Kunstgewerbeschule. Podejmowała malarstwo pejzażowe, czerpiąc natchnienie z polskiego, ale również z zagranicznego krajobrazu. Szczególnie ulubionym jej tematem stały się z czasem kwiaty. Temat ten zagościł na stałe w jej twórczości od lat dwudziestych. Martwe natury z kwiatami ukazywały nie tylko urok samych bukietów, ale również bogactwo fakturowe tkanin ułożonych w draperie, urodę trafnie dobranych naczyń i drobnych przedmiotów towarzyszących przepychowi kwiatów. W swoim malarstwie zachowała samodzielność mimo stałego i silnego wpływu artystycznej osobowości swego słynnego małżonka. Swoje prace podpisywała anagramem imienia Irena. W 1926 roku wzięła udział w wystawie zatytułowanej „Aneri - Wojciech Weiss - Leon Wyczółkowski", która odbyła się we Lwowie w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W 1979 roku odbyła się w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie wystawa jubileuszowa obejmująca prace artystki i jej małżonka. |
Cena uzyskana Hammer price |
XII Aukcja | 1999-04-19 00:00:00 | 25 | 7000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 9000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |