Powrót z jarmarku
(1849 Suwałki - 1915 Monachium) |
olej, płótno |
40 x 65,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: A Wierusz Kowalski na odwrocie kartka Salonu Sztuki Alfreda Wawrzeckiego w Krakowie z trudno czytelnymi nadrukami i wypełnieniami: SALON SZTUKI / ALFREDA WAWRZECKIEGO (...) / A. Wierusz Kowalski / Powrót z jarmarku / ol.na płótnie 40 x 56,5 cm, oraz częściowo zniszczona nalepka wystawowa najprawdopodobniej Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych: Autor Alfred Wierusz-Kowalski / Tytuł Z jarmarku Rodzaj dzieła olej / Cena Własność Prof. Rosenbaum Data nadesłania; trzecia nalepka o treści: MUZEUM OKRĘGOWE / im.J.Malczewskiego / ul. Rynek 11 / 26-600 Radom , tel. 36-243-29 / wystawa „Józef Brandt - / uczniowie i przyjaciele” / grudzień 1998 – lipiec 1999 / autor: Alfred Wierusz Kowalski / tytuł : „Z jarmarku"/ własność : prywatna; |
obraz publikowany: Katalog aukcyjny 30. XI. 1997 Unicum, Warszawa 1997 |
Alfred Wierusz-Kowalski po początkowej nauce malarstwa między innymi w Warszawie osiadł w 1873 roku w Monachium. Przez rok uczył się w akademii u Wagnera, po czym przeniósł się do pracowni J. Brandta. Bardzo wcześnie zwrócił na siebie uwagę publiczności prezentując barwne sceny z polowań, jarmarków, zimowe pejzaże, pełne fantazji obyczaje polskiej szlachty i polskiej wsi. Po 1903 roku, po podróży do Afryki, pojawiły się w jego malarstwie nowe tematy. Wakacje często spędzał w Polsce, chętnie pomagał młodym malarzom wyjeżdżającym za granicę. W 1890 roku otrzymał tytuł honorowego profesora akademii monachijskiej. Jego obrazy trafiły między innymi do monachijskiej Pinakoteki i do Galerii Drezdeńskiej. Olbrzymie powodzenie jakim cieszyła się jego twórczość wpływała czasami na chęć oferowania coraz śpieszniej malowanych obrazów. To sprawiało, że jego talent jest dzisiaj oceniany jako bardzo nierówny, chociaż był to przede wszystkim malarz o olbrzymich możliwościach warsztatowych i bogatej wyobraźni artystycznej.
Cena uzyskana Hammer price |
XIII Aukcja | 1999-11-22 00:00:00 | 54 | 140000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |