Podwórze biednego domu - motyw ze Splitu, 1923
(1883 Lwów - 1930 Lwów) |
olej, płótno naklejone na tekturę |
22,5 x 14 cm |
nie sygnowany; na odwrocie odbite stemplem: HARLAND-ZAJĄCZKOWSKA oraz odręcznym pismem: Harland / Spalato*) 923 / podwórze biednego domu |
*) włoska nazwa Splitu w Chorwacji |
Anna Harland - Zajączkowska uczyła się malarstwa początkowo w prywatnej szkole Stanisława Batowskiego we Lwowie. Następnie była uczennicą krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych dla Kobiet T.Certowiczówny. Dalsze studia odbyła w monachijskiej Kunstgewerbeschule. Naukę uzupełniała we Włoszech, w Londynie i w Paryżu w Académie Colarossi. Po powrocie do Lwowa aktywnie uczestnicząc w życiu kulturalnym miasta współorganizowała Związek Artystek Polskich oraz Związek X Artystów Plastyków. Głównie wystawiała pejzaże, będące plonem jej licznych podróży na południe Europy. Zajmowała się również grafiką, projektowała gobeliny, hafty, plakaty. Od 1917 roku aż do śmierci uczestniczyła w wielu wystawach odbywających się we Lwowie, w Krakowie, Warszawie, Lublinie, w Łodzi, w Poznaniu. W 1930 roku odbyła się w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie pośmiertna wystawa prac artystki.
Cena uzyskana Hammer price |
XIII Aukcja | 1999-11-22 00:00:00 | 49 | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |