Powrót z procesji, około 1910
(1859 Braszów w Rumunii - 1938 Kraków) |
olej, płótno |
45 x 33 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: TAxentowicz |
Teodor Axentowicz był malarzem wykształconym w Krakowie i w Monachium (w latach 1878 – 1882). W Paryżu uczył się malarstwa pod kierunkiem Carolus-Durana. Tam też podejmował pracę jako portrecista i ilustrator. Następnie wyjechał do Londynu. Po powrocie do kraju, od 1895 roku, był profesorem w krakowskiej szkole. Później, w roku 1910 i 1927 piastował stanowisko rektora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. Dużo tworzył, brał udział w bardzo wielu wystawach. Świetnie posługiwał się techniką pastelową, w niej chętnie wykonywał portrety. Inna grupa tematów w jego twórczości była związana z realistycznymi przedstawieniami obyczajów huculskich. Z dużym znawstwem i często w sposób głęboko przejmujący podejmował wątki z życia Hucułów, ich obrzędów i obyczajów. Ukazywał ich typowych przedstawicieli w charakterystycznych ubiorach, podkreślając barwność i odrębność kulturową Huculszczyzny. |
Cena uzyskana Hammer price |
XIII Aukcja | 1999-11-22 00:00:00 | 46 | 11000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 11000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |