Pejzaż zimowy z Bystrej, około 1915
(1853 Tuligłowy - 1929 Bystra) |
olej, płótno |
50 x 69,5 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: jFałat / Bystra |
Prezentowany obraz pochodzi z okresu, kiedy Fałat zrezygnował już z pracy dydaktycznej w Krakowie i na stałe osiadł w Bystrej na Śląsku Cieszyńskim. Malował wówczas często beskidzkie pejzaże. Ukazywał najbliższe stoki, powracał do nich, jak do stałych motywów, odtwarzając je o różnych porach roku i czasami jedynie zmieniając ujęcie lub technikę malarską. |
Julian Fałat malarstwo studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1868-1871 i 1881 oraz w Akademii monachijskiej. Po ukończeniu nauki wiele podróżował. Był w Rzymie, Paryżu, w Hiszpanii. Odbył morską podróż dookoła świata. W latach 1886-1895 pracował dla cesarza Niemiec Wilhelma II. W 1895 roku powołano go na dyrektora krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Po gruntownym jej zreformowaniu i przekształceniu w akademię pozostał jej rektorem do 1910 roku. Pod koniec życia osiadł w Bystrej pod Bielskiem. Był jednym z najwybitniejszych malarzy przełomu wieków. Malował techniką olejną i akwarelami. Zasłynął jako malarz zimowych pejzaży. Był członkiem wielu polskich i zagranicznych stowarzyszeń. Był członkiem Akademii Berlińskiej. Dziś jego twórczość oceniana jest bardzo wysoko, zwłaszcza ta z lat poprzedzających jego odejście na emeryturę. Widzi się w nim jednego z najlepszych polskich akwarelistów, świetnego pejzażystę i dodatkowo wychowawcę pokoleń znakomitych malarzy polskich.
Cena uzyskana Hammer price |
XIII Aukcja | 1999-11-22 00:00:00 | 33 | 32000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 42000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |