Scena z "Pana Tadeusza", około 1895-1900
(1826 Warszawa - 1911 Warszawa) |
olej, płótno |
94 x 47 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: F. Kostrz na odwrocie fragment kartki z orzeczeniem o autentyczności z roku 1977 |
Prezentowany obraz należy do grupy dzieł, w których artysta zastosował płótno o grubym splocie, dzięki czemu kompozycje malowane na takim podłożu stawały się atrakcyjnym elementem wystroju reprezentacyjnych salonów, mogły być używane jako panneaux. Malarz kilkakrotnie czerpał z "Pana Tadeusza" wątki do swoich obrazów. W roku 1879 namalował scenę "Polowanie" oraz "Gerwazy i Protazy". W 1899 roku wykonał serię obrazów ilustrujących „Pana Tadeusza” do domu rodziny Morawskich w Małej Wsi. Tematem prezentowanego obrazu jest scena, w której: Hrabia podczas Sędziego sporów z Telimeną Stał za drzewami, mocno zdziwiony tą sceną; Dobył z kieszeni papier i ołówek, sprzęty, Które zawsze miał z sobą, i na pień wygięty Rozpiąwszy kartkę, widać, że obraz malował, Mówiąc sam z sobą: ‘Jakbyś umyślnie grupował: Ten na głazie, ta w trawie, grupa malownicza! Głowy charakterowe! Z kontrastem oblicza’” księga 3, w.496-503: |
Franciszek Kostrzewski odbył studia malarskie w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, między innymi u J. F. Piwarskiego i R. Hadziewicza. Głównie malował pejzaże i sceny rodzajowe. Posługiwał się techniką olejną oraz akwarelą. Odbył kilka podróży zagranicznych, ale całe życie związany był ze środowiskiem warszawskim. Zajmował się również ilustracją, będąc stałym współpracownikiem „Tygodnika Ilustrowanego" oraz innych pism warszawskich. Był jednym z najpopularniejszych malarzy swojej epoki, zarówno ze względu na swój talent malarski, zacięcie satyryczne, jak i zalety towarzyskie i wielką pracowitość. Jego dzieła znajdują się we wszystkich znaczniejszych muzeach polskich, między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie. Malarz był świetnym obserwatorem życia. Scenki podpatrzone przez siebie, które humorystycznie przedstawiał, zyskały mu największą popularność. Docierały one od szerszej publiczności za pośrednictwem prasy. Prezentowany obrazek był zapewne również przygotowany do publikacji prasowej. |
Cena uzyskana Hammer price |
XIII Aukcja | 1999-11-22 00:00:00 | 29 | 14000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 14000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |