Portret chłopca, 1942
(1873 Pogwizdów na Kielecczyźnie - 1953 Monachium) |
olej, płyta |
54,5 x 45,5 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: Szańkowski / 1942 |
Bolesław Szańkowski uczył się malarstwa w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Matejki w latach 1890 - 1893 oraz od roku 1894 w akademii monachijskiej. Potem przeniósł się do Paryża, tu pozostał 13 lat, studiował w Académie Colarrosi i Julian. W 1900 roku został wyróżniony w Paryżu medalem za portret mężczyzny w kostiumie huzara. Wyspecjalizował się wówczas w malarstwie portretowym. Otrzymywał liczne zamówienia na portrety, również w Wielkiej Brytanii pracował przez pewien czas jako portrecista. W 1912 roku osiadł w Monachium. Zbierał bardzo dobre recenzje, zwłaszcza zyskał uznanie za portrety kobiece i dziecięce. Otrzymał między innymi zamówienia na sportretowanie przedstawicieli rodziny cesarza Niemiec oraz rodzin Radziwiłłów, Potockich, a także ambasadora Józefa Lipskiego i Ignacego Paderewskiego. Chętnie wystawiał w Polsce, w 1928 roku miał zbiorową wystawę swoich prac w Zachęcie w Warszawie.
Cena uzyskana Hammer price |
XIII Aukcja | 1999-11-22 00:00:00 | 22 | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |