Cmentarz w Castelmola na Sycylii, 1914
(1872 Kraków - 1953 Kraków) |
olej, płótno |
57 x 83 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: B. RYCHTER-JANOWSKA / RZYM. 1914. / CASTELMOLA SYCYLIA na odwrocie nalepka wystawowa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, częściowo uszkodzona, naklejona na płótnie: (...) Sztuk PIĘKNYCH W KRAKOWIE / Cmentarz Nr 2099 / Rychter-Janowska Bronisława / (...) ło p.t. "Cmentarz w Castelmola / (...) ol. Cena 4000 k.; na blejtram przeniesione trzy nalepki: (...) hter Janowska; cmentarz w Castelmola / Sysylia; oraz nalepka wystawowa Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych: 41397 Autor Janowska-Rychter Bronisława / Tytuł Cmentarz w Castelmola Rodzaj dzieła olej / (...) 4000 Własność Data nadesłania 24/XI 1919
Bronisława Rychter Janowska miała okazję odwiedzić różne zakątki Italii. Od połowy 1914 roku przebywała w Rzymie. Odwiedzała również Sycylię. Przemieszkiwała tutaj na wschodnim wybrzeżu w Taorminie, a Castelmola leży w tej okolicy. Obraz jest jednym z nielicznych dowodów na oryginalne poszukiwania malarskie w twórczości Rychter-Janowskiej. Dzieło to stanowi przykład postimpresjonizmu, który podjęła malarka w tym przypadku w niepowtarzalny sposób. Ten, tak bardzo odmienny od całego jej dorobku artystycznego, obraz sama artystka uznała zapewne za interesujący, jeśli był on prezentowany na wystawach przytoczonych powyżej (według nalepek wystawowych). Prezentowany obraz pochodzi ze zbiorów rodziny artystki. |
Cena uzyskana Hammer price |
XIV Aukcja | 2000-03-18 00:00:00 | 75 | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |