Bronisława RYCHTER-JANOWSKA,Cmentarz w Castelmola na Sycylii, 1914 , olej, płótno, 57 x 83 cm

Cmentarz w Castelmola na Sycylii, 1914

(1872 Kraków - 1953 Kraków)

olej, płótno
57 x 83 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: B. RYCHTER-JANOWSKA / RZYM. 1914. / CASTELMOLA SYCYLIA
na odwrocie nalepka wystawowa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, częściowo uszkodzona, naklejona na płótnie: (...) Sztuk PIĘKNYCH W KRAKOWIE / Cmentarz Nr 2099 / Rychter-Janowska Bronisława / (...) ło p.t. "Cmentarz w Castelmola / (...) ol. Cena 4000 k.; na blejtram przeniesione trzy nalepki: (...) hter Janowska; cmentarz w Castelmola / Sysylia; oraz nalepka wystawowa Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych: 41397 Autor Janowska-Rychter Bronisława / Tytuł Cmentarz w Castelmola Rodzaj dzieła olej / (...) 4000 Własność Data nadesłania 24/XI 1919

Bronisława Rychter Janowska miała okazję odwiedzić różne zakątki Italii. Od połowy 1914 roku przebywała w Rzymie. Odwiedzała również Sycylię. Przemieszkiwała tutaj na wschodnim wybrzeżu w Taorminie, a Castelmola leży w tej okolicy.
Obraz jest jednym z nielicznych dowodów na oryginalne poszukiwania malarskie w twórczości Rychter-Janowskiej. Dzieło to stanowi przykład postimpresjonizmu, który podjęła malarka w tym przypadku w niepowtarzalny sposób. Ten, tak bardzo odmienny od całego jej dorobku artystycznego, obraz sama artystka uznała zapewne za interesujący, jeśli był on prezentowany na wystawach przytoczonych powyżej (według nalepek wystawowych).

Prezentowany obraz pochodzi ze zbiorów rodziny artystki.

Bronisława Rychter-Janowska studiowała jako stypendystka u A. Ażbego w Monachium w latach 1899-1902. Odbyła wówczas podróż po południowej Europie. Naukę uzupełniała jeszcze w akademii florenckiej. Najczęściej malowała pejzaże i portrety. Powoli w jej styl malarski wniknął na stałe nastrojowy motyw dworkowej architektury polskiej. Na jego tle ukazywała sceny pełne emocji i wewnętrznej dramaturgii - pożegnania i powitania, pogrzeby, kolejne pory roku, zmiany słonecznego światła. Związana z Krakowem i ze Lwowem, w latach 1908-1909 mieszkała w Starym Sączu. Zajmowała się również tkaniną artystyczną. Najczęściej swoje prace malarskie wystawiała w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i we Lwowie. W ostatnich latach tworzyła mało, spotykając się z krytyką pozostawania w kręgu tych samych ulubionych przez siebie motywów.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XIV Aukcja2000-03-18 00:00:0075
10000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
10000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)