Maki w niebieskim wazonie, 1922
(1894 Krzenieńczug na Ukrainie - 1962 Paryż) |
olej, tektura |
60 x 42,8 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Mané-Katz / 22 na odwrocie napis: Mané-Katz / PAVOTS dans un vase bleu / Paris 1922/ No 34 ; u góry naklejki papierowe: Collection GABRIEL MOREAU No 34 ; oraz: E.P. Van der (...)Ind (...) / Route de (...)vonne / 1291 COM (...). |
Prezentowane Maki w niebieskim wazonie pochodzą z okresu, kiedy malarz przede wszystkim malował martwe natury. W ogóle pierwsza połowa lat dwudziestych, po wyjeździe artysty z Charkowa do Paryża, to okres uspokojenia form. Mané-Katz silnie podkreślał kontur, wydobywał efekty światłocieniowe. Właśnie "charakteryzuje ten obraz z jednej strony dość linearne potraktowanie dekoracyjnie układających się kwiatów. Z drugiej jednak strony pewna intensywność czerwieni zapowiada dalszą, bardziej znaną, twórczość tego artysty." (cytat z ekspertyzy) |
Mané-Katz w latach 1911 - 1912 uczył się w Szkole Rysunkowej w Wilnie, gdzie zetknął się z późniejszymi wybitnymi przedstawicielami Ecole de Paris. W 1913 roku wyjechał do Paryża na studia w Ecole des Beaux-Arts u F.Cormona. Tu zetknął się między innymi z M. Chagallem. Okre I wojny światowej spędził w Rosji i na Ukrainie. W 1917 roku został profesorem Instytutu Artystycznego w Charkowie. Do Paryża wrócił w 1921 roku. W czasie II wojny światowej przebywał w Stanach Zjednoczonych. Od 1928 roku często odwiedzał Palestynę, w Hajfie założył swoją pracownię, w której obecnie mieści się jego muzeum. Wielokrotnie odwiedzał Polskę, w latach dwudziestych i trzydziestych. Był członkiem Zrzeszenia Żydowskich Malarzy i Rzeźbiarzy w Krakowie. Miał indywidualne wystawy w Polsce, między innymi w Warszawie, w Żydowskim Towarzystwie Sztuk Pięknych w latach 1927 i 1932 oraz w lwowskim Muzeum Przemysłu Artystycznego. Malował portrety, martwe natury, studia kwiatów. Czasami poruszał w swoich pracach tematykę żydowską. Jego malarstwo reprezentowało ekspresjonistyczny nurt w Ecole de Paris.
Cena uzyskana Hammer price |
XIV Aukcja | 2000-03-18 00:00:00 | 56 | 40000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |