Chałupy o zmierzchu, około 1892
(1849 w Boczkach pod Łowiczem - 1914 Kuklówka) |
olej, płótno naklejone na tekturę |
25,3 x 38 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: JÓZEF CHEŁMOŃSKI |
W prezentowanym obrazie artysta powtórzył ten sam fragment pejzażu, który umieścił artysta w swojej pracy Pod wieczór, ukazującej parę wieśniaków na drodze, o wymiarach 55 x 85 cm, namalowanej w 1892 roku i wystawianej w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w 1914 roku.
Józef Chełmoński początkowo studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej i w prywatnej pracowni Gersona. W 1872 roku rozpoczął studia malarskie w akademii monachijskiej u Strähubera i Anschütza. Po krótkim pobycie w Polsce, wyjechał ponownie za granicę, do Paryża w roku 1876. W tym okresie osiągnął duże mistrzostwo w szeroko, zamaszyście malowanych płótnach. Przyjeżdżał do kraju, ale na stałe powrócił w 1887 roku. Zamieszkał w Warszawie, po dwóch latach przeniósł się do Kuklówki. Malował głównie sceny rodzajowe, często z udziałem przedstawicieli ludu polskiego i ukraińskiego, na tle rodzimego pejzażu. Zasłynął zwłaszcza za granicą swoimi ukazywanymi w pędzie końskimi zaprzęgami. Wystawiał na oficjalnych Salonach w Paryżu odnosząc sukcesy. W czasach, od kiedy przeniósł się do majątku w Kuklówce podejmował częściej studia z natury, malował wyciszone, nastrojowe pejzaże, często na przełomie dnia i nocy. |
Cena uzyskana Hammer price |
XIV Aukcja | 2000-03-18 00:00:00 | 50 | 30000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 35000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |