Ułan jazłowiecki z meldunkiem, 1929
(1857 Paryż - 1942 Kraków) |
olej, płótno naklejone na tekturę |
71 x 50 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Wojciech Kossak / 1929 |
Wojciech Kossak kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza oraz w akademii w Monachium. Następnie kontynuował naukę w paryskiej École des Beaux-Arts. W 1895 wyjechał do Berlina, gdzie otrzymywał zamówienia cesarza Wilhelma II, następnie pracował w Londynie i Wiedniu. W 1915 został profesorem w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Wielokrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych i Paryża. Jego twórczość cieszyła się niezwykłą popularnością, zwłaszcza batalistyka, tematyka myśliwska oraz portrety o charakterze reprezentacyjnym. Malarz trafiał zwłaszcza w gust ziemiaństwa. Był wielokrotnie nagradzany. Wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, na Salonach paryskich, w Wiedniu, w Monachium, w Berlinie i w Rosji. Jego obrazy znajdują się w wielu polskich muzeach oraz w zbiorach prywatnych. |
Cena uzyskana Hammer price |
XIV Aukcja | 2000-03-18 00:00:00 | 49 | 30000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 40000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |