Feliks FRYDMAN ,Zima w Kazimierzu, 1939, olej, tektura, 31 x 23,5 cm

Zima w Kazimierzu, 1939

(1897 Warszawa - 1942 obóz koncentracyjny Treblinka)

olej, tektura
31 x 23,5 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: Frydman
na odwrocie wypisane: F.Frydman / "Zima" - Kazimierz 1939 r.

Prezentowany obraz wykazuje wyraźne zainteresowania artysty problemem koloru, które rozwijał w swojej twórczości po zetknięciu się z malarstwem postimpresjonistycznym.

Feliks Frydman (Friedman) rozpoczął studia artystyczne przed I wojną światową w Warszawie, a uzupełniał je po zakończeniu wojny w Paryżu. Mieszkał w Warszawie, a w 1939 roku mieszkał w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Wziął wówczas udział w wystawie malarskiej odbywającej się w kamienicy Celejowskiej. W czasie okupacji przebywał w warszawskim getcie. Uprawiał malarstwo portretowe, tworzył również martwe natury, kompozycje kwiatowe. Wydał album rysunkowych szkiców portretowych pisarzy i aktorów żydowskich. Uprawiał grafikę. W 1929 i 1938 roku miał wystawy zbiorowe w Żydowskim Towarzystwie Krzewienia Sztuk Pięknych, w którego był aktywnym członkiem; brał również udział w wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Przez szereg lat był przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowskich Artystów Plastyków. Jedna jego praca znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz inna w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki2015-12-21 19:00:0023
4000.00 PLN
(1038,96USD, 930,23EUR)
4000.00 PLN
(1038,96USD, 930,23EUR)
XXV Aukcja2013-06-26 19:00:0057
5000.00 PLN
(1562,50USD, 1176,47EUR)
5000.00 PLN
(1562,50USD, 1176,47EUR)
XIV Aukcja2000-03-18 00:00:0045
4500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
5000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)