Pałac Dożów w Wenecji, 1941
(1886 Dokudowo pod Lidą - 1957 Toruń) |
olej, tektura |
22 x 27,5 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: Br Jamontt 1941 |
Prezentowany obraz był reminiscencją podróży do Włoch. Malarz był we Włoszech w początku lat trzydziestych. Namalował wtedy między innymi "Widok Fiesole", "Ponte Rialto w Wenecji". Obraz zatytułowany "Pałac Dożów w Wenecji", 1941, wystawiał Jamontt w 1948 roku na wystawie w Związku Polskich Artystów Plastyków w Bydgoszczy, poz. kat. 19.
obraz publikowany: Malarstwo. Rzemiosło. Aukcja. 23 maja 1999, Ostoya, Warszawa 1999, poz. kat. 69
Bronisław Jamontt zaczął naukę od wileńskiej szkoły rysunkowej I.P. Trutniewa i G.F. Rybakowa. W 1909 roku pracował razem z uczniami J. Stanisławskiego w plenerze malarskim, nadal kontynuował studia w Wilnie do 1934 roku, będąc od 1931 roku asystentem F. Ruszczyca przy katedrze malarstwa pejzażowego. Był współzałożycielem Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków. Głównie malował pejzaże, najchętniej z wileńszczyzny. Motywy krajobrazowe poddawał subtelnej geometryzacji. Stosował odkrywczy, nasycony kolor. Podróżował, między innymi do Francji i Włoch. Po wojnie osiadł w Toruniu, tu od 1946 roku był profesorem w Sekcji Sztuk Pięknych Uniwersytetu Toruńskiego. |
Cena uzyskana Hammer price |
XIV Aukcja | 2000-03-18 00:00:00 | 44 | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |