Pejzaż zimowy na skraju lasu, około 1920
(1873 Jędrychowice - 1944 Pruszków) |
olej, płyta |
57,5 x 46 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: S. Żukowski |
Stanisław Żukowski studiował malarstwo w Moskiewskiej Szkole Malarstwa i Architektury między innymi u doskonałego pejzażysty I.Lewitana w latach 1892 - 1901. Do 1923 roku tworzył w Rosji, był członkiem Towarzystwa Pieredwiżników, z nim wystawiał swoje prace począwszy od roku 1896. W 1907 roku uhonorowano go tytułem akademika. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie. Malował pejzaże, widoki wnętrz, rzadko portrety. Umiejętnie rozgrywał w swoich pejzażach problem światła, które zawsze miało u niego wyraźną barwę. Wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, miał tutaj swoje trzy wystawy w latach 1924, 1925, 1927. Malował z użyciem żywych, świetlistych kolorów.
Cena uzyskana Hammer price |
XIV Aukcja | 2000-03-18 00:00:00 | 37 | 12000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 15000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |