Irena ŁUCZYŃSKA-SZYMANOWSKA ,Mimoza, około 1928 , olej, płótno, 76 x 57 cm

Mimoza, około 1928

(1890 Góra Kalwaria - 1966 Warszawa)

olej, płótno
76 x 57 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: Łuszczyńska-Szymanowska

Irena Łuczyńska-Szymanowska studiowała malrstwo w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u S.Lentza w latach 1907 - 1910, następnie kontynuowała naukę w akademiach Julian i Collarossi w Paryżu. Tu miała swoją wystawę w Galerie d`Art. Moderne w roku 1912. Malowała olejno, przede wszystkim portrety, akty, sceny rodzajowe, martwe natury. Wystawiała w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (miała tutaj indywidualne wystawy w latach 1916, 1922, 1924, 1928, 1936), a także za granicą w Amsterdamie, Helsinkach. Była bardzo cenioną i nagradzaną malarką w okresie międzywojennym. Jej postać została przypomniana na wystawie "Artystki polskie" w 1991 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jej obrazy znajdują się obecnie w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, w Lublinie.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XIV Aukcja2000-03-18 00:00:0027
5000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
7000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)