Martwa natura z owocami, około 1960
(1890 Kraków) - 1966 South Godstone) |
sygnowany po lewej stronie u dołu: GOTLIB |
Na odwrocie kompozycja: Martwa natura z cytrynami |
Henryk Gotlib rozpoczął studia w roku 1908 u W.Weissa i J.Unierzyskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1910 - 1913 uczęszczał do Kunstgewerbeschule w Wiedniu. Potem naukę kontynuował w monachijskiej akademii. Należał od 1919 roku do Formistów. Przebywając w Paryżu w latach dwudziestych przystąpił do Cercle des Artistes Polonais. W latach dwudziestych przystąpił do Cercle des Artistes Polonais. W 1924 roku wydał w Paryżu album litografii "L`Amour dans la rue". Po powrocie do kraju aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym, był wykładowcą w Wolnej Szkole Malarstwa. Należał do Grupy Dziesięciu oraz do grupy Zwornik. Oprócz malarstwa i rysunku uprawiał również rzeźbę. W 1939 roku wyjechał do Anglii i tu nadal tworzył. W latach 1946 - 1949 kierował Hampstead School of Art. Jego przedwojenny dorobek artystyczny uległ zniszczeniu. W Anglii miał między innymi indywidualne wystawy w Crane Kalman Gallery w Londynie w latach 1958 - 1963. W 1928 roku członek Cercle des Artistes Polonaise w Paryżu. Jego prace prezentowane po śmierci na wystawach: Henryk Gotlib 1890-1966, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1980; Henryk Gotlib 1890-1966, Paintiges and Drawings, Scottish National Gallery of Modern Art., Edinburgh 1970; Fromiści, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1989;
Cena uzyskana Hammer price |
XIV Aukcja | 2000-03-18 00:00:00 | 25 | 9000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 9000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |