Chata, 1926
(1868 Jaronowice koło Jędrzejowa - 1894 Paryż) |
olej, tektura |
26 x 29 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: L. dE LAVEAUX (...) na odwrocie nalepki z wystawy: 15164 Autor de Laveaux Ludwik / Tytuł Chata Rodzaj dzieła ol. / Cena 100 Własność Data nadesłania 192.(poniżej pieczątka : 1926); druga nalepka z informacjami: TOWARZYSTWO SZTUKA PODHALAŃSKA W ZAKOPANEM / Wystawa w Zachęcie 1926 / Tyutł dzieła Chata / Rodzaj dzieła Olejn. / Cena 100 zł / Własność do sprzed. / Podpis ; odręczne adnotacje: Autor Ludwik de Laveaux / Tytuł Chata |
Prezentowany obraz był publikowany wśród ośmiu prac de Laveaux w katalogu wystawy zbiorowej Towarzystwa Sztuka Podhalańska, Przewodnik po wystawie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, nr XIII, Warszawa 1926, poz.kat. 129; |
Ludwik de Laveaux studiował malarstwo w między innymi krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Matejki oraz w akademii monachijskiej w latach 1887 - 1889 u Seitza. Wrócił do kraju, tu malował w Krakowie i Bronowicach. W końcu 1889 roku wyjechał do Paryża. Podróżował do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Bretanii. U początku swojej kariery malarskiej najchętniej malował sceny rodzajowe i pejzaże ukazujące ziemię podkrakowską. Dalsza jego twórczość uwidacznia wyraźny wpływ Aleksandra Gierymskiego, zwłaszcza w podejściu do problemu światła w malarstwie. W okresie paryskim powstało dużo pejzaży miejskich, często są to nastrojowe nokturny. W pejzażach próbował również techniki puentylistycznej. Wprowadzał czasami do pejzaży postacie symboliczne. Niektóre jego obrazy noszą silny ładunek ekspresjonistyczny. Był malarzem utalentowanym, który pozostawił bardzo różnorodną spuściznę. Jego prace były wystawiane w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, w Salonie Krywulta w Warszawie, a także w Berlinie, Monachium, w Paryżu i Wiedniu. Obecnie jego dzieła znajdują się w wielu muzeach, narodowych i okręgowych oraz w rękach prywatnych.
Cena uzyskana Hammer price |
XIV Aukcja | 2000-03-18 00:00:00 | 24 | 2500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |