Cudowne rozmnożenie chleba - projekt fresku, 1907
(1838 Warszawa - 1919 Warszawa) |
tusz, akwarela, pastel, olej, papier |
42,5 x 31,5 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: Jan Strzałecki / 1907 |
Jan Michał Strzałecki był synem malarza Antoniego i bratem malarza Wandalina. Malarstwo studiował w Warszawie u Wojciecha Gersona, jeden rok studiował w akademii monachijskiej, naukę kontynuował w Rzymie w Akademii Św.Łukasza. W Rzymie przebywał dwa lata do roku 1870. Uprawiał przede wszystkim malarstwo religijne, malował również freski. Wykonał dekorację kaplicy w kościele Wszystkich Świętych w Warszawie, w kościołach w Piotrkowie, w Wąchocku. Był zatrudniony również jako dekorator w Zamku Królewskim w Warszawie, w pałacu Raua, w Filharmonii Warszawskiej. Wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie od roku 1865, prace olejne i akwarele, między innymi serie widoków architektonicznych przedstawiających polskie kościoły oraz wizerunki bohaterów sienkiewiczowskiej Trylogii.
Cena uzyskana Hammer price |
XIV Aukcja | 2000-03-18 00:00:00 | 20 | 1800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 2500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |