Marcin KITZ ,Miasteczko, około 1928 , olej, płótno naklejone na tekturę, 27,5 x 20,5 cm

Miasteczko, około 1928

(1891 Lwów - 1943 Lwów)

olej, płótno naklejone na tekturę
27,5 x 20,5 cm
sygnowany po lewej stronie u dołu: M Kitz

Prezentowany obraz ukazuje motyw architektoniczny małego miasteczka analogiczny, jak na obrazie Kitza ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego (nr inw. A-691), który był prezentowany na wystawie Żydzi polscy, czerwiec - sierpień 1989, Muzeum Narodowe w Krakowie, poz.kat. 474.

Marcin Kitz studiował malarstwo we Lwowie u S. Rejchana i S. Kaczora Batowskiego, następnie w latach 1919 - 1920 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku im. L. Mehofferowej. Naukę kontynuował w Berlinie, Monachium i Wiedniu. Wiele podróżował po Europie. Tworzył prace olejne, akwarelowe, pastelowe oraz zajmował się grafiką. Malował pejzaże, chętnie pejzaże miejskie, sceny rodzajowe, martwe natury, studia portretowe. Jego prace z lat dwudziestych wykazują wyraźną inspirację twórczością Libermanna. Wystawiał bardzo dużo, między innymi w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie od roku 1923, w Krakowie od 1928, w Warszawie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych od 1925. Wielokrotnie miał wystawy indywidualne, we Lwowie w latach 1923, - 1925, 1927, 1929, 1931, 1933, 1937, w Krakowie - w 1934 i 1937 oraz w Warszawie - w 1935 i 1938. W 1940 roku uczestniczył z grupą lwowskich malarzy w wystawie zorganizowanej w Moskwie, Kijowie i Charkowie. Jego prace znajdują się miedzy innymi w Muzeach Narodowych Krakowa i Kielc.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XIV Aukcja2000-03-18 00:00:0012
1500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
1500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)