Stanisław BORYSOWSKI ,Droga przez wieś, około 1935 , olej, tektura, 24,6 x 33,3 cm

Droga przez wieś, około 1935

(1906 Lwów - 1988 Sopot)

olej, tektura
24,6 x 33,3 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: Borysowski

Stanisław Borysowski studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1926 - 1933, u między innymi W.Jarockiego, S.Kamockiego i T.Axentowicza. W latach 1934 - 1935 kontynuował naukę u Józefa Pankiewicza w Paryżu. Z tego okresu wyniósł rozbudzone poczucie koloru. Malował pejzaże, martwe natury i portrety. Od 1955 roku tworzył kompozycje abstrakcyjne. Zajmował się również grafiką, drzeworyt i linoryt. Wystawiał w Towarzystwie Sztuk Pięknych w Krakowie, a także za granicą w latach trzydziestych, w Paryżu, Moskwie, Nowym Jorku. Od 1946 roku pracował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1952 roku został rektorem Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku,. od 1967 roku był profesor zwyczajnym. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, był współzałożycielem "Grupy Toruńskiej". Jego twórczość malarską wyróżniało używanie mocnego koloru, w połączeniu ze zwartą bryłą, komponowaną przy użyciu jasnych podziałów.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XIV Aukcja2000-03-18 00:00:008
2500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
3500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)