Droga przez wieś, około 1935
(1906 Lwów - 1988 Sopot) |
olej, tektura |
24,6 x 33,3 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Borysowski |
Stanisław Borysowski studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1926 - 1933, u między innymi W.Jarockiego, S.Kamockiego i T.Axentowicza. W latach 1934 - 1935 kontynuował naukę u Józefa Pankiewicza w Paryżu. Z tego okresu wyniósł rozbudzone poczucie koloru. Malował pejzaże, martwe natury i portrety. Od 1955 roku tworzył kompozycje abstrakcyjne. Zajmował się również grafiką, drzeworyt i linoryt. Wystawiał w Towarzystwie Sztuk Pięknych w Krakowie, a także za granicą w latach trzydziestych, w Paryżu, Moskwie, Nowym Jorku. Od 1946 roku pracował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1952 roku został rektorem Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku,. od 1967 roku był profesor zwyczajnym. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, był współzałożycielem "Grupy Toruńskiej". Jego twórczość malarską wyróżniało używanie mocnego koloru, w połączeniu ze zwartą bryłą, komponowaną przy użyciu jasnych podziałów. |
Cena uzyskana Hammer price |
XIV Aukcja | 2000-03-18 00:00:00 | 8 | 2500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 3500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |