Marian PUFFKE ,Giewont, 1919 , olej, tektura, 23,8 x 31,5 cm

Giewont, 1919

(1888 Kalisz - 1925 Warszawa)

olej, tektura
23,8 x 31,5 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: Marjan Puffke 1919
na odwrocie częściowo zniszczona nalepka wystawowa Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie: Puffke Marjan / Giewont Rodzaj dzieła ol / Własność J.Kaczyńskiej (?) Data nadesłania 18/8 1925 oraz owalna pieczęć (częściowo nieczytelna) Magazynu Przyborów Malarskich Róży Aleksandrowicz w Krakowie przy ul. Basztowej 12

Prezentowany obraz był wystawiany na wystawie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w 1925 roku; w Przewodniku po wystawie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, nr V, wydanym w Warszawie 1925 roku, pod numerem katalogu 114 i 124 wymieniono dwie prace Puffkego zatytułowane "Giewont".

Marian Puffke rozpoczął studia malarstwa w warszawskiej Szkole Rysunkowej pod kierunkiem M.Kotarbińskiego i K.Krzyżanowskiego, a kontynuował je w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych T.Axentowicza i J.Pankiewicza. Uczył się również malarstwa w Wiedniu i Florencji. Po skończeniu nauki zamieszkał w Warszawie. Uprawiał malarstwo olejne i akwarelę. Podejmował się malowania portretów, martwych natur, kwiatów, scen rodzajowych, ale zwłaszcza jego talent rozwinął się w krajobrazie. Wystawiał od 1910 roku, najczęściej w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Tu też miał kilka swoich własnych wystaw. W czasie wojny był zmuszony udać się w głąb Rosji. W 1923 roku miał indywidualną wystawę w poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Zbierał bardzo pochlebne recenzje jeszcze za życia. Podkreślano w jego twórczości rzadkie połączenie impresjonistycznej koncepcji ze świetnym rysownictwem.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XIV Aukcja2000-03-18 00:00:005
1500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)