Włodzimierz TETMAJER ,Przy straganie , olej, płótno, 34,5 x 26,5 cm

Przy straganie

(1862 Ludźmierz - 1923 Kraków)

olej, płótno
34,5 x 26,5 cm
sygnowany po lewej stronie u dołu: WT

Włodzimierz Przerwa Tetmajer, przyrodni brat Kazimierza, poety, malarstwa uczył się początkowo w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u między innymi F. Cynka, a od 1889 roku J. Matejki. Był równocześnie studentem uniwersytetu, a naukę malarstwa uzupełniał w akademii wiedeńskiej i monachijskiej oraz w Académie Colarossi. Jako stypendysta wyjechał do Rzymu, a po powrocie do Krakowa ożenił się z córką bronowickich chłopów i tu zamieszkał od 1895 roku na stałe. Od 1901 roku prowadził szkołę malarstwa dla kobiet. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", oraz współzałożycielem Towarzystwa "Polska Sztuka Stosowana". Początkowo tworzył w duchu sztuki akademickiej, potem stał się przedstawicielem ludowości w sztuce. Malował śmiałymi, szerokimi pociągnięciami pędzla, najchętniej ukazując podkrakowskie pejzaże i obyczaje tamtejszej wsi. Zajmował się również projektowaniem witraży, polichromią, ilustratorstwem, działalnością publiczną.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XV Aukcja2000-09-19 00:00:0068
19000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)