Zamek Freudensberg w północnym Tyrolu*, 1871
(1818 Nymwegen/dzisiaj Nijmegen w Holandii/ - 1903 Stuttgart) |
olej, płótno |
99 x 157 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: P.F.Peters. 1871. |
* Zamek położony na wysokości 707 m n.p.m., w okolicy Schwaz w zachodniej Austrii; dawniej siedziba Georga von Freudensberg (1473-1528)
Pieter Francis Peters, z pochodzenia Holender, był synem malarza Pietera Petersa, malującego na szkle (i ojcem malarek Anny i Petronelli). Malarstwa początkowo uczył się prawdopodobnie u swojego ojca. Od roku 1841 działał w Mannheim. Następnie, po czterech latach przeniósł się do Stuttgartu. Malował farbami olejnymi oraz akwarelą, przede wszystkim pejzaże, często były to bliskie widoki z okolic Stuttgartu, w którym działał. Również w poszukiwaniu nowych motywów krajobrazowych przemierzył Alpy, aż po krańce południowe, stworzył między innymi Widok na Monaco, widoki ze wschodnich rejonów – z Tyrolu, jak również pejzaże ze Szwabii i innych zakątków niemieckich landów. W pejzażach ukazywał niejednokrotnie nizinne fragmenty, ale z upodobaniem powracał do rejonów górzystych, często malował jeziora górskie, lasy. Podejmował trudny problem światła o zmierzchu, czasami łącząc go z motywem zimy. Dobór elementów krajobrazowych wskazywał na jego romantyczną wyobraźnię. Kilka jego obrazów znajduje się w Muzeum w Stuttgarcie, prace rysunkowe w Muzeum w Brukseli, a cykl akwareli w bibliotece berlińskiej. |
Cena uzyskana Hammer price |
XV Aukcja | 2000-09-19 00:00:00 | 54 | 25000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 25000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |