Głowa mężczyzny w kapturze, około 1920
(1883 Kraków - 1960 lub 1966) |
tusz lawowany, papier |
31 x 25 cm w świetle passe-partout |
sygnowany po lewej stronie u dołu: T. Waśkowski |
Tadeusz Waśkowski, brat Antoniego, literata i malarza, a także kuzyn S. Wyspiańskiego, sam studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1905 -1911 u J. Mehoffera. Otrzymywał w tym czasie nagrody za akty i portrety. Chętnie malował sceny rodzajowe i portrety używając prostych środków artystycznych i starając się uwypuklić cechy modela. Stworzył cykle, w których ukazał malarzy, poetów, aktorów swoich czasów. Dużo wystawiał, przede wszystkim w Towarzystwie Przyjaciół sztuk Pięknych we Lwowie i w Krakowie, na przestrzeni lat 1931 - 1956. W 1931 roku odbyła się tutaj wystawa zbiorowa prac artysty. Waśkowski zajmował się również grafiką, zwłaszcza litografią, i karykaturą. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Historycznego m. Krakowa i w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Cena uzyskana Hammer price |
XV Aukcja | 2000-09-19 00:00:00 | 44 | 2000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 2000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |