Zima w góralskiej wsi
(1892 Lublin - 1965 Kraków) |
olej, płótno |
45 x 59,5 cm |
sygnowany po lewej stronie u góry: Jabłoński |
Mieszko Jabłoński studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1912-1914, 1918-1920 u J. Malczewskiego. W latach 1915-1918 przebywał na Ukrainie i w Rosji. W 1925 roku wyjechał na stypendium do Paryża, a w rok później do Włoch. Był ożeniony z Janiną Jackowską. W latach 1932-1934 należał do Cechu Artystów Plastyków Jednoróg, wystawiał z nimi. Od 1950 roku był dydaktykiem w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malował pejzaże, kwiaty, sceny figuralne. Brał udział w licznych wystawach. W latach 1922, 1929, 1931, 1933, 1934, 1937 miał indywidualne wystawy w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W 1928 roku jego indywidualna wystawa odbyła się we Lwowie. Obecnie prace Jabłońskiego znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych Krakowa, Poznania i Warszawy (tutaj przechowywana jest wyróżniona nagrodą J. Bisanza praca Pijacy), w Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w Muzeum Lubelskim. |
Cena uzyskana Hammer price |
XV Aukcja | 2000-09-19 00:00:00 | 35 | 3000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |