Pejzaż wiejski z krowami, około 1939
(1890 Łódź - 1953 USA) |
olej, płótno |
50 x 61 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Mendjizki |
Prezentowany obraz powstał pod koniec lat trzydziestych, we Francji, lub po 1939 roku, kiedy artysta wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Obraz posiada cechy, które w twórczości malarza pojawiły się już wcześniej, w latach dwudziestych. Ma "rozluźnioną formę, zróżnicowaną fakturę, a z płynnością formy umiejętnie połączony zostaje kubiczny kształt niektórych brył". Ponadto jest "syntetycznie malowany. Bardziej stonowany wydaje się jego koloryt", niż dzieł powstałych wcześniej, w latach dwudziestych. (uwagi powtórzone za ekspertyzą). |
Maurycy Mądrzycki początkową edukację artystyczną rozpoczął zapewne od Szkoły Rysunkowej Jakuba Katzenbogena w Łodzi. W roku 1908 Mędrzycki przeniósł się do Paryża i tu związał się ze środowiskiem École de Paris. W 1921 roku wyjechał na południe Francji. Malował pejzaże, kwiaty, kompozycje figuralne. W swej twórczości inspirował się malarstwem Cézanne’a. W jego przestrzenne pejzaże często wpisane były, tak jak w prezentowanym dziele, kubiczne formy wiejskiej zabudowy. Mędrzycki zachował kontakty z krajem, wystawiał swoje dzieła na wystawach sztuki żydowskiej w Warszawie i w Łodzi. W 1931 roku miał indywidualną wystawę w Galerii Kleinmanna w Paryżu. |
Cena uzyskana Hammer price |
XV Aukcja | 2000-09-19 00:00:00 | 33 | 7000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 8000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |