Leśna droga
(1875 Warszawa - 1959 Warszawa) |
olej, płyta |
48 x 34,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Zyg. Badowski |
Zygmunt Badowski uczył się malarstwa w latach 1891 - 1893 w warszawskiej Szkole Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona, a następnie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza. Dalsze studia odbył w Paryżu w szkole Viti u R. Collina, a po powrocie w krakowskiej akademii pod kierunkiem L. Wyczółkowskiego. W czasie studiów dużo podróżował po Europie. Po skończeniu nauki osiadł w Warszawie. Uprawiał malarstwo portretowe, malował akty, kompozycje figuralne, często o wymowie symbolicznej. Używał farb olejnych, pasteli, sangwiny, zajmował się również litografią. W 1908 roku zorganizował szkołę rzemiosł i przemysłu artystycznego dla kobiet.. Sam uczył malarstwa i historii sztuki, między innymi w Szkole Sztuk Pięknych im. W. Gersona. Udzielał się z życiu artystycznym przedwojennej Warszawy. W latach 1947 - 1949 przewodził Grupie Niezależnych. Miał kilka wystaw zbiorowych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, w latach 1913, 1922, 1931, 1937.
Cena uzyskana Hammer price |
XV Aukcja | 2000-09-19 00:00:00 | 15 | 1700.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 1700.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |