Henryk KUNZEK ,Widok na Kopiec Kościuszki w Krakowie , akwarela, papier, 25 x 34 cm

Widok na Kopiec Kościuszki w Krakowie

(1871 Sambor - 1928 Batowice koło Krakowa)

akwarela, papier
25 x 34 cm
sygnowana po prawej stronie u dołu: HenKunzek

Henryk Kunzek rozpoczął studia malarskie w szkole Stanisława Kaczora Batowskiego we Lwowie w 1900 roku, a więc sześć lat po uzyskaniu dyplomu lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1905 roku podjął studia rzeźby w Académie Colarossi w Paryżu, które kontynuował w pracowni K. Laszczki w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1911 roku sam prowadził zajęcia na Akademii z rysunku. Był jednym z założycieli stowarzyszenia Warsztaty Krakowskie. W czasie wojny służył w I Brygadzie Legionów. Był związany z kabaretem "Zielony Balonik" (wykonywał kukiełki do "szopek"). Po wojnie został wykładowcą warszawskiej Szkoły Sztuk Plastycznych, a następnie prowadził zajęcia w krakowskiej akademii. Uprawiał malarstwo olejne, akwarelowe, rzeźbę, zajmował się również publicystyką. Chętnie malował pejzaże. W rzeźbie podejmował tematykę sakralną. Tworzył pod wpływem ekspresyjnej sztuki A. Rodina. Zajmował się również medalierstwem. Przykłady prac rzeźbiarskich Kunzka znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, w Warszawie, w Muzeum Sztuki w Łodzi. Jego trzy krajobrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XV Aukcja2000-09-19 00:00:0010
1500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
1700.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)