Martwa natura z owocami
(1870 Kijów - 1937 Kraków) |
olej, tektura |
25 x 34,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: L. Kowalski |
Leon Kowalski najpierw studiował w Kijowskiej Szkole Malarskiej Muraszki. Naukę kontynuował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Łuszczkiewicza, Unierzyskiego i Wyczółkowskiego w latach 1891 - 1893. W 1894 rozpoczął studia w Monachium w pracowni Rauppa. Następnie w Paryżu uczył się u Laurensa, Constanta i Girardota. Po powrocie do kraju w 1905 roku brał żywy udział w życiu artystycznym. Był współzałożycielem grupy "Zero". Założył Związek Powszechny Artystów Polskich, organizował wystawy artystów skupionych w tym związku. W 1917 roku zorganizował w Kijowie Polską Szkołę Sztuk Pięknych. W 1920 roku powrócił do Krakowa, nadal biorąc bardzo czynny udział w życiu artystycznym. W twórczości malarskiej rozwijał problem światła i koloru. Malował pejzaże, kwiaty, a także portrety, sceny religijne i rodzajowe. Uprawiał drzeworyt, litografię oraz inne techniki graficzne. Bardzo dużo wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych i w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Miał indywidualne wystawy w Krakowie w latach 1921, 1929, 1930, 1932 oraz w Warszawie w roku1933. W 1938 roku odbyła się pośmiertna jego wystawa we Lwowie i rok później w Lublinie.
Cena uzyskana Hammer price |
XVI Aukcja | 2001-03-26 00:00:00 | 112 | 3500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 3500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |