Portret śpiewaczki, Janiny Smotryckiej*, 1908
1877 Łódź - 1946 Pabianice) |
olej, płótno |
101 x 84 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: B. Nawrocki 19(8?) na odwrocie dwie nalepki wystawowe: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie / Nr 368 / Autor Bolesław Nawrocki / Adres Łódź / Dzieło Portret Pani J. / Rodzaj ol. Cena ; Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie / Nr 2575 / Autor Nawrocki / Adres / Tytuł Portret p.J. / Rodzaj Cena / Własność |
* Janina z Przesmyckich Smotrycka - Gruszczyńska (1884 - 1960), śpiewaczka i malarka. Debiutowała w warszawskim Teatrze Nowości w 1911 roku w operetce "Piękna Rizetta". Później występowała w Operetce Warszawskiej. Do 1920 roku należała do zespołu operetki Teatru Nowości. Najpierw wydana za Jana Smotryckiego, w 1919 roku wyszła za mąż za śpiewaka Stanisława Gruszczyńskiego. Do 1920 roku śpiewała używając publicznie nazwiska Smotrycka. |
Bolesław Nawrocki po lekcjach rysunku pobieranych u W. Gersona wyjechał w 1895 roku do Monachium. Tutaj początkowo uczęszczał do szkoły S. Grocholskiego, a następnie przez dwa lata uczył się w akademii monachijskiej u J. C. Hertericha. Po dwumiesięcznej nauce u L. Wyczółkowskiego w Krakowie kontynuował studia w Académie Julian, w Académie Vitti i w Académie Colarossi w Paryżu. Tutaj też założył własną pracownię funkcjonującą do 1907 roku. W końcu tego roku powrócił do kraju, zajmował się malarstwem i dydaktyką. Założył nawet własną szkołę malarstwa w Łodzi. Mieszkał kolejno w Warszawie i w Poznaniu. W 1923 roku wykupił dom rodzinny w Pabianicach i tutaj zgromadził bogate zbiory sztuki, w latach 1930 - 1938 prowadził szkołę rysunku i malarstwa. Wystawiał w Paryżu, w Bordeaux, wielokrotnie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1908 roku miał swoją wystawę w Warszawie, miał indywidualne wystawy w 1909 roku w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, w 1925 w Poznaniu, w 1926 w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, w 1929 roku w Towarzystwie Zachęty w Warszawie oraz w Łodzi w 1929 i 1930, w Pabianicach w latach 1930, 1933 i 1939. Nawrocki malował kompozycje symboliczne, również elementy symboliczne pojawiały się w jego portretach. Tworzył również pejzaże, portrety oficjalne, studia roślin, sceny ilustrujące ważne współczesne wydarzenia ( na przykład dwie sceny poświęcone wydarzeniom z panowania króla Wiktora Emanuela III, Cud nad Wisłą, Przyjęcie Marszałka Focha przez Radę Miejską Poznania ). Powracał w swojej twórczości do motywu nokturnu. Jako portrecista miał okazję stworzyć wizerunki osób słynnych, między innymi późniejszych prezydentów Francji, Armanda Clementa Fallieresa i Gastona Doumerque`a, Stanisława Wojciechowskiego, Ignacego Paderewskiego, Franciszka Kleeberga. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVI Aukcja | 2001-03-26 00:00:00 | 81 | 19500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 19500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |