Pejzaż, 1932
(1896 Warszawa - 1944 Warszawa) |
olej, dykta |
61 x 48,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Janusz Trefler / 1932 |
Janusz Trefler studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie u F. Ruszczyca. Zadebiutował na wystawie w Warszawie w 1922 roku. Odtąd uczestniczył w następnych latach w pokazach Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuk Pięknych. Tu miał indywidualne wystawy w latach 1928, 1939. Malował pejzaże, pozostawał pod wpływem swego nauczyciela, Ruszczyca. Wyjeżdżał do Palestyny, namalował pejzaż W dolinie Cedronu. Tworzył również portrety i martwe natury. Tu wyraźniej uwidaczniał się wpływ sztuki E. Zaka i L. Ślendzińskiego. W poszukiwaniu artystycznych inspiracji malarz zbliżył się w końcu lat dwudziestych do postimpresjonistów. W końcu lat trzydziestych Trefler uzyskiwał wyrazistość formy poprzez gęstą fakturę. Poza malarstwem zajmował się również scenografią. Zginął w Powstaniu Warszawskim. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVI Aukcja | 2001-03-26 00:00:00 | 35 | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 6000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |