Figurka porcelanowa przedstawiająca młodego dworzanina, około 1770, porcelana biała szkliwiona, wysokość 17,8 cm

Figurka porcelanowa przedstawiająca młodego dworzanina, około 1770

porcelana biała szkliwiona
wysokość 17,8 cm
sygnowana od spodu - kobaltowa podszkliwna marka wytwórni; wycisnięta w masie litera H - formierza przypuszczalnie Paula Paistingela
stan zachowania: odprysk szkliwa z tyłu podstawy na powierzchni około 2 cm ², brak przedmiotu trzymanego w rękach przez młodzieńca.

Figurka przedstawia młodzieńca w dworskim stroju, z trójgraniastym kapeluszu pod lewą ręką, z rękawiczką zdjętą z prawej dłoni, pochylonego w lekkim ukłonie

Figurka jest szkliwiona, biała, bez dekoracji malarskiej. W manufakturze wiedeńskiej trzecia ćwierć osiemnastego wieku przyniosła rozkwit plastyki figuralnej. W tym czasie najczęściej używano porcelanowych figurek jako elementów dekoracji stołu. Często były one łączone w cykle tematyczne o niejednokrotnie rozbudowanej symbolice lub stanowiące ilustracje do scenek pasterskich, mitologicznych lub dworskich. Ustawiano je na lustrzanych taflach pośrodku stołu tworząc tak zwane surtout de table.

Białe figurki, pozostawione bez dekoracji malarskiej były najczęściej tymi wyrobami, przy których pojawiały się podczas wypału wady technologiczne, co stawało się powodem decyzji, by taką "zdefektowaną" sztukę nie dekorować w malarni. Dość szybko uznano, że biała porcelana ma swoje własne wielkie walory estetyczne, inne niż oczekuje się po malowanej porcelanie.

Manufaktura w Wiedniu, druga po Miśni wytwórnia porcelany właściwej w Europie, działająca od 1719 roku, naśladowała czasami dzieła powstałe w innych modelarniach. Na lata 1770 – 1780 przypadało zjawisko szczególnego wpływu tendencji artystycznych z Sévres na manufakturę wiedeńską.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XVI Aukcja2001-03-26 00:00:0048
6000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)