Bukiet kwiatów
(1869 Ropczyce - 1946 Kraków) |
olej, tektura |
34,5 x 26,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Józef Mehoffer; po lewej stronie nieczytelny napis farbą, dedykacja ?
Józef Mehoffer studiował w latach 1887 – 1889 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Matejki. Studia kontynuował w wiedeńskiej akademii, a następnie do roku 1896 w Paryżu w Acadèmie Colarossi i Ècole des Beaux-Arts. W jego twórczości najważniejsze miejsce zajmowały witraże i polichromie ścienne. Cykl trzynastu witraży w katedrze we Fryburgu i katedrze na Wawelu należą do najwyższych osiągnięć polskiej sztuki dekoracyjnej. Malował kompozycje symboliczne, wnętrza, pejzaże, portrety. Realizm łączył z dekoracyjnością. Jego twórczość w dużej mierze ukształtowała się pod wpływem wiedeńskiej secesji. Charakteryzuje ją soczysta gama barwna i zamiłowanie do ornamentalizacji motywów. Zajmował się również projektowaniem wnętrz, grafiką użytkową. Uznany został za czołowego przedstawiciela Młodej Polski.
Cena uzyskana Hammer price |
XVII Aukcja | 2002-04-27 00:00:00 | 99 | 25000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 25000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |