Jan III na Kahlenbergu**)
chromolitografia, papier |
45,5 x 36,2 cm |
sygnowana po lewej stronie u dołu: Seitz*) Wandsbeck na odwrocie tuszem wypisane: własność Ks. Witolda K., wydrapane w tekturze numery inwentarza muzealnego: mag A góra | DMNK. Cz 501 | MNK Cz 501 |
chromolitografia według akwareli Juliusza Kossaka sygnowanej po prawej stronie u dołu: J. Kossak | 1879 Chromolitografia powstała na podstawie obrazów Juliusza Kossaka tworzących serię Czterech bohaterów. W tym zestawie litografii było jeszcze przedstawienie księcia Józefa na Szumce. Litografie wykonano w zakładzie artystycznym Seitza w Wandsbeck pod Hamburgiem „(...), były tak łudząco podobne do oryginałów, że można się było omylić. Sprzedawane były, o czym donosiła prasa, pojedynczo po 5 rubli srebrnych, a w całej serii w passepartout i w ramach po 40 rubli srebrnych”.***) *) Gustav Seitz (ur. 1826 w Hamburgu) niemiecki drzeworytnik i litograf. Właściciel zakładu graficznego pod Hamburgiem. **) Chromolitografia w ilustracji 427 w: K. Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Łódź 1988. ***) J.w., s. 65. Chromolitografia pochodzi ze zbiorów książąt Czartoryskich. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVII Aukcja | 2002-04-27 00:00:00 | 95 | 800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 1500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |