Stefan Czarniecki na wyspie Alsen , chromolitografia, papier, 45,5 x 36,2 cm

Stefan Czarniecki na wyspie Alsen

chromolitografia, papier
45,5 x 36,2 cm
sygnowana po lewej stronie u dołu: Seitz*) Wandsbeck,
na odwrocie tuszem wypisane: własność Ks. Witolda K., wydrapane w tekturze numery inwentarza muzealnego: mag A góra | DMNK. Cz 503 | MNK Cz 503;

chromolitografia według akwareli Juliusza Kossaka sygnowanej po prawej stronie u dołu: J. Kossak | 1879

Chromolitografia powstała na podstawie obrazów Juliusza Kossaka tworzących serię Czterech bohaterów. W tym zestawie litografii było jeszcze przedstawienie księcia Józefa na Szumce. Litografie wykonano w zakładzie artystycznym Seitza w Wandsbeck pod Hamburgiem „(...), były tak łudząco podobne do oryginałów, że można się było omylić. Sprzedawane były, o czym donosiła prasa, pojedynczo po 5 rubli srebrnych, a w całej serii w passepartout i w ramach po 40 rubli srebrnych”.**)

*) Gustav Seitz (ur. 1826 w Hamburgu) niemiecki drzeworytnik i litograf. Właściciel zakładu graficznego pod Hamburgiem.

**) K. Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Łódź 1988, s.65.

Chromolitografia pochodzi ze zbiorów książąt Czartoryskich.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XVII Aukcja2002-04-27 00:00:0094
800.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
1500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)