Portrety dzieci, około 1905
(1873 Wygnanka na Podolu - (1939 Białystok) |
oba portrety: olej, drewniana paleta malarska |
oba portrety: 45 x 26 cm |
a. Portret chłopca z kapeluszu, około 1905
olej, drewniana paleta malarska; 45 x 26 cm; sygnowany po prawej stronie u dołu: E. Kazimirowski
b. Portret dziewczynki w kapeluszu, około 1905
olej, drewniana paleta malarska; 45 x 26 cm; sygnowany po prawej stronie u dołu: E. Kazimirowski; na odwrocie: Janina G(...)kowska | Kraków (...)
Eugeniusz Marcin Kazimirowski studiował malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u F. Cynka, I. Jabłońskiego i W. Łuszczkiewicza oraz T. Axentowicza i L. Wyczółkowskiego. W 1897 roku wyjechał na stypendium do Monachium, gdzie uczył się u A. Azbego oraz w akademii u J. C. Hertericha. Naukę kontynuował u w Paryżu. W 1898 roku wrócił do Krakowa do pracowni Wyczółkowskiego. W 1900 roku odbył kurs w Akademii Św. Łukasza w Rzymie. Malował pejzaże, portrety, polichromie kościelne. Od 1914 roku osiadł w Wilnie. Tutaj zajął się między innymi scenografią teatralną. Brał udział w wystawach Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków i Wileńskiego Towarzystwa Niezależnych Artystów Malarzy. Malował miejskie widoki, portrety, sceny religijne. Od 1936 roku mieszkał w Białymstoku. Tutaj stworzył cykle pejzaży z Suwalszczyzny i Białowieży. Brał czynny udział w życiu artystycznym wystawiając swoje prace w wielu salonach, od 1898 roku począwszy w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych aż na wystawie Białostockiej Grupy Plastyków w 1938 roku. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVII Aukcja | 2002-04-27 00:00:00 | 81 | 9000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |