a. portret dziewczynki na koniku, 1859 b.portret dziewczynki z lalką, 1859
(1837 Lwów - 1862 Lwów) |
oba portrety: ołówek, akwarela |
Oba portrety: 28 x 23 cm |
a. sygnowany w prawym dolnym narożniku: Marcell | Maszkowski | Polonais | Munich | 1859; w lewym dolnym narożniku widoczny fragment suchej pieczęci: (...) TEINTE
b. sygnowany w prawym dolnym narożniku: MM (monogram wiązany | 1859; w lewym dolnym narożniku sucha pieczęć: (...) TEINTE Rysunki, podmalowane w kilku szczegółach akwarelą, zostały wykonane zapewne na podstawie fotografii, w ostatnim roku pobytu artysty w Monachium, ponieważ w tym roku, 1859*), przeniósł się do Lipska. *) informacja w biogramie artysty oprac. przez J. Polanowską, w: Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających. Malarze, rzeźbiarze, graficy, t. V, Warszawa 1993, ss. 415-418. |
Marceli Maszkowski, syn malarza Jana, brat malarza Karola i muzyka Rafała, stryj Karola Zyndrama, uczył się malarstwa u swojego ojca. Od 1855 roku uczył się w akademii wiedeńskiej. Tutaj też rozpoczął naukę rzeźby. Po krótkiej przerwie kontynuował studia w Monachium Đ malarstwa u W. Kaulbacha, K. Von Piloty`ego i M. Von Schwinda, rzeźby Đ u M. Wiedemanna. Uczestniczył w życiu artystycznym, utrzymywał ożywione kontakty z A. Grottgerem, J. Matejką, A. Gryglewskim. Od 1859 roku przebywał w Lipsku i w Dreźnie. Zajmował się wówczas przygotowywaniem szkiców rysunkowych do przyszłych obrazów oraz ilustratorstwem. W 1860 roku wrócił do kraju, w rok później wyjechał do Włoch, niedługo po powrocie zmarł. Jego twórczość zamyka się w czasie zaledwie 12 lat. Jego opiekunowie, protektorzy i nauczyciele przepowiadali mu wielkie osiągnięcia artystyczne. Sam artysta preferował rysunek jako technikę w której najlepiej jaśniał jego talent. Najwyżej dzisiaj oceniane są jego ołówkowe wizerunki, niewielkie w formacie, które podziwia się za subtelność kreski i za doskonałość oraz wnikliwość w obserwacji modela. Niewiele dzieł zachowało się ze spuścizny Maszkowskiego. Są to głównie prace rysunkowe ołówkiem, akwarele i jedynie kilka prac olejnych - dzisiaj w Muzeum Narodowym w Krakowie i w Lwowskiej Galerii Obrazów. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVII Aukcja | 2002-04-27 00:00:00 | 34 | 3000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 3000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |