Pejzaż zakopiański
(1903 Warszawa - 1978 Australia) |
olej, tektura |
44 x 55 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: J. Krause / Zakopane |
Jerzy Krauze studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1922 – 1928 u W. Jareckiego, F. S. Kowarskiego. Po ukończeniu nauki zamieszkał w Łodzi. Działał w Zrzeszeniu Artystów Plastyków. Należał do Stowarzyszenia Artystów „Start”. Brał udział w jego wszystkich wystawach. W swojej twórczości przywiązywał wagę przede wszystkim do czystej kompozycji, której dawał prawo do usamodzielniania się w obrębie obrazu. Stąd jego pejzaże stoją wyraźnie na granicy realizmu i abstrakcji. Przez pewien czas tworzył kwartalnik „Forma”. Po drugiej wojnie światowej przeniósł się do Australii. Między innymi cztery jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVII Aukcja | 2002-04-27 00:00:00 | 23 | 2500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |