Portret kobiety
(1888 Borucice pod Łęczycą - 1942 Warszawa) |
olej, płótno |
71 x 64 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: T Pruszkowski |
Tadeusz Pruszkowski studia podjął u K. Krzyżanowskiego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie kontynuował naukę w Paryżu. Od 1911 roku działał w Warszawie. W latach 1915-1917 walczył w Legionach. Od 1922 roku pracował w swojej macierzystej uczelni jako profesor. Od 1930 roku był równocześnie jej dyrektorem. Należał do ugrupowań „Nowa Sztuka"i „Rytm". Był wybitną osobowością w życiu artystycznym stolicy. Jako pedagog - nauczyciel wielu malarzy stworzył między innymi kolonię artystyczną w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Malował głównie portrety, były to przedstawienia oficjalne (między innymi portret Marszałka Piłsudskiego, burmistrza Jabłońskiego, prezydenta Narutowicza) oraz pełne uroku portrety kobiet. Jego obrazy, malowane z wirtuozerią, efektowne i żywe w kolorycie, znajdowały uznanie zarówno publiczności jak i krytyki artystycznej. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVII Aukcja | 2002-04-27 00:00:00 | 90 | 14000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |
XXII Aukcja | 2005-12-12 00:00:00 | 49 | 14000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |